Zaloguj się

Jak wybrać szkołę językową? O tych kwestiach musisz pamiętać

Jak wybrać szkołę językową? O tych kwestiach musisz pamiętać

Przełom sierpnia i września to co roku najgorętszy okres poszukiwań kursów i zajęć z nauki języków obcych. Szukają wszyscy – dorośli dla siebie i swoich dzieci, nastolatkowie, studenci i emeryci ale także osoby odpowiedzialne w firmach za szkolenia pracowników. Jak wybrać szkołę językową? O czym warto pamiętać i czym się kierować, by po kilku miesiącach nie żałować podjętego wyboru?

Im bliżej końca wakacji, tym chętniej rozglądamy się za różnego rodzaju zajęciami dodatkowymi, którymi od września zamierzamy uzupełnić plan dnia. Jednym z najczęstszych kierunków poszukiwań są możliwości nauki i doskonalenia języków obcych. Potwierdza to Google Trends, narzędzie prezentujące tematy cieszące się największym zainteresowaniem użytkowników w Internecie. W wyszukiwarkach hasła takie, jak “szkoła językowa”, “kurs językowy”, czy “nauka języka” wpisywane są w tym okresie z największą częstotliwością. Wzmożone zainteresowanie nauką języka starają się wówczas wykorzystać także właściciele szkół i organizatorzy kursów językowych, którzy prześcigają się w promocjach i reklamach. Jak w zalewie informacji i ofert wybrać tę najbardziej odpowiednią?

Zanim podpowiemy jak wybrać szkołę językową i czym kierować się przy wyborze warto przypomnieć, że najważniejsza jest świadomość celów nauki. Czym innym zainteresowane będą osoby, którym zależy na konwersacjach, a czym innym ci, którzy dopiero stawiają pierwsze kroki z językiem. Inne potrzeby będą mieli licealiści szukający wsparcia przed egzaminem maturalnym, a inne pracownicy potrzebujący podnieść swoje kwalifikacje. Przed rozpoczęciem poszukiwań zajęć koniecznie zastanów się nad samym celem nauki języka – pomoże to w późniejszym wyborze szkoły.

1. Przejrzysta oferta zajęć

Jeśli masz już zidentyfikowane potrzeby nauki, najwyższa pora rozpocząć poszukiwania najlepszych kursów. Przeglądając informacje o zajęciach zwróć uwagę na to, jak prezentowana jest oferta zajęć. Dobre szkoły cieszące się wysokim zaufaniem otwarcie informują o swojej ofercie, warunkach współpracy, zasadach prowadzenia zajęć, udostępnianych materiałach czy cenach. A jeśli już jesteśmy przy cenach – właściwie standardem na rynku jest obecnie możliwość odbycia bezpłatnej lekcji próbnej. Zdecydowanie zachęcamy do skorzystania z takiej szansy i przekonania się czy informacje ze strony internetowej szkoły mają odzwierciedlenie w rzeczywistości!

2. Sprawdź stosowane metody nauki

Przeglądając ofertę szkół językowych warto zatrzymać się na dłużej przy opisie stosowanej metody nauczania. Z roku na rok powstaje coraz więcej podejść do rozwijania umiejętności językowych, które przeciętnemu człowiekowi niewiele mówią. Często mogą być bardziej chwytem marketingowym lub tymczasową modą niż sprawdzonym i zweryfikowanym systemem nauki. Spróbuj jak najwięcej dowiedzieć się o tym jakie doświadczenie w stosowanej metodzie prezentuje dana szkoła, czy może pochwalić się przyznanymi akredytacjami lub nagrodami oraz czy stosuje więcej niż jedno podejście do nauki w zależności od poziomu zaawansowania (to bardzo ważne!). Jeśli zależy Ci na samodzielnej nauce sprawdź czy interesująca Cię szkoła realizuje zajęcia poprzez platformy e-learningowe, na których możesz dodatkowo doskonalić swoje umiejętności lub powtarzać materiały.

3. Prowadzący zajęcia są kluczowi

Z metodą stosowaną w szkołach językowych powiązany jest także zespół prowadzących zajęcia. Przed podjęciem decyzji o zapisaniu się na kurs postaraj się dowiedzieć jak najwięcej o kadrze lektorów. Sprawdź jakim doświadczeniem w nauczaniu mogą się pochwalić, czy posiadają odpowiednie kwalifikacje oraz czy szkoła inwestuje w ich kształcenie. Dobry nauczyciel to często więcej niż połowa sukcesu. Nawet najlepiej zorganizowany i metodycznie opracowany kurs może okazać się porażką i stratą Twojego czasu jeśli prowadzący nie będzie potrafił w odpowiedni sposób przekazywać wiedzy. Tu znów pomocna może okazać się bezpłatna lekcja próbna – będziesz mieć okazję poznać przyszłego lektora, sprawdzić jego umiejętności oraz przekonać się czy między wami może zapanować “chemia” do nauki języka.

4. Grupowo czy indywidualnie?

O sukcesie w nauce języka w szkole decydujący może być także zespół kursantów. Obecnie niemal każda szkoła chwali się tym, że zajęcia prowadzone są w małych, kilkuosobowych grupach zapewniających indywidualne podejście. Dlatego też liczebność grup ma coraz mniejsze znaczenie przy samym wyborze. Warto zwrócić większą uwagę na to, jak tworzone są same grupy. Szkoły, które cieszą się wysoką reputacją, mają wypracowane odpowiednie metody dobierania osób ze względu na poziom zaawansowania czy wiek, ale także cechy charakteru oraz potrzeby i cele nauki, poznawane w trakcie lekcji próbnej czy rozmów wstępnych. Dobra atmosfera, jaką wytwarza dobrze zorganizowana grupa, jest często równie istotna jak “chemia” między Tobą a prowadzącym. Jeśli jednak nie czujesz się najlepiej w pracy grupowej – upewnij się czy w ofercie szkoły znajdują się lekcje indywidualne. Mogą to być zarówno pojedyncze zajęcia pozwalające nadrobić materiał lub przełamać bariery komunikacyjne, jak również pełen indywidualny kurs z nauczycielem.

5. Lokalizacja i wyposażenie szkoły

Przejrzałeś/aś stronę szkoły wzdłuż i wszerz i o jej ofercie kursów wiesz już wszystko? Warto przejść do bardziej przyziemnych kwestii. Jedną z nich jest lokalizacja. Staraj się dobrać szkołę tak, by nie tracić zbyt dużo czasu na dojazdy – dla wielu osób problemy z dotarciem do szkoły to początkowo najłatwiejsza wymówka, aby odpuścić te czy inne lekcje, a w końcu solidny argument, by w ogóle zrezygnować z kursu. Wybieraj szkoły blisko domu, pracy lub punktów, które znajdują się na Twojej stałej trasie (np. szkoła dzieci, basen czy siłownia). Postaraj się też dowiedzieć jak zorganizowana jest przestrzeń do nauki, jakie posiada udogodnienia, czy sale wyposażone są w nowoczesny sprzęt. Nie ma nic gorszego jak wrócić do szkolnej ławki i połowę zajęć spędzić notując słówka z tablicy! Wykorzystywanie nowych technologii w nauce języka to dziś podstawa!

6. Sprawdź opinie i recenzje

Wiesz już jak wybrać szkołę językową i jesteś właściwie przekonany/a co do konkretnej placówki? Na koniec pora na mały research. Sprawdź recenzje i opinie, które zwracają uwagę na poruszone tu przez nas kwestie. Choć poczta pantoflowa to często bardzo dobre źródło informacji postaraj się nie ograniczać wyłącznie do bliskich i znajomych. Im więcej dowiesz się o interesującej Cię szkole, o lektorach czy stosowanej metodzie nauczania, tym mniejsze ryzyko, że podejmiesz złą decyzję, której będziesz później żałować. Na altEd gromadzimy najważniejsze informacje dotyczące kursów i szkół językowych. WEJDŹ TUTAJ i znajdź najlepszą szkołę i porównaj ją z innymi w okolicy.

Jesteś w trakcie kursu lub świeżo po jego ukończeniu? Zostaw swój komentarz i oceń daną szkołę na altEd. Pomóż innym w wyborze najlepszej oferty!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *