Zaloguj się

Jak zostać programistą? Kursy programowania czy studia informatyczne?

Jak zostać programistą? Kursy programowania czy studia informatyczne?

Zapotrzebowanie na programistów ciągle rośnie, a rynek IT oferuje coraz to nowe możliwości rozwoju zawodowego. Ostatnimi laty wiele osób decyduje się na przebranżowienie i rozpoczęcie swojej kariery właśnie w tym sektorze. Kuszą wysokie zarobki, ciekawe zadania, elastyczne warunki pracy oraz ciągły rozwój własnych kompetencji. Podpowiadamy jak zostać programistą i od czego najlepiej rozpocząć swoją przygodę z programowaniem, by zdobyć wymarzoną pracę?

Każdy, kto kiedykolwiek myślał o karierze w IT, na pewno zastanawiał się czy będzie potrzebował ukończonych studiów czy wystarczy odbycie specjalistycznego kursu programowania. Jak to z wieloma rzeczami bywa, tak również w tym przypadku, nie ma jednoznacznego rozwiązania. Z jednej strony studia informatyczne nie ukierunkowują studentów na konkretny zawód czy technologię. Z drugiej dają jednak ogólne spojrzenie na całą dziedzinę i co najważniejsze – silne fundamenty matematyczno-algorytmiczne. Te aspekty sprawiają, że absolwenci kierunków informatycznych są bardzo pożądani na rynku pracy. Co więcej, dzięki uniwersalnym umiejętnościom zdobytym na studiach takie osoby często sprawnie migrują pomiędzy poszczególnymi technologiami i językami programowania.

W ostatnim czasie coraz bardziej popularne stają się kursy programowania, oferowane przez prywatne firmy szkoleniowe lub akademie. Jednak czy przygotowują one odpowiednio do wykonywania tego zawodu? 

Studia, a kurs programowania

O ile studia informatyczne dają solidną podstawę do zawodu programisty, to aby je ukończyć potrzeba dużo czasu, wysiłku oraz wysokich umiejętności nabytych w szkole średniej. Nie wszyscy jednak dysponują czasem potrzebnym do podjęcia studiów, ponieważ często jednocześnie pracują lub muszą godzić naukę z innymi obowiązkami. Dotyczy to szczególnie osób planujących zmianę zawodu. Takie osoby są skłonne również do myślenia w krótszych perspektywach czasowych niż pięcioletnie studia magisterskie. Dobrą wiadomością jest to, iż nie każda praca w IT wymaga aż pięciu lat studiów na zdobycie odpowiedniego przygotowania. Do niektórych z nich w zupełności wystarczy odbycie specjalistycznego kursu programowania stawiającego na przyswojenie zdolności praktycznych. Takie szkolenie może umożliwić kursantowi postawienie pierwszych kroków w branży i w niedługim czasie po jego zakończeniu zdobyć zadowalającą pracę. 

Kluczowe jest więc uświadomienie sobie co dokładnie chcemy robić i w jakim kierunku chcemy się dalej rozwijać. Jeżeli naszym marzeniem jest budowanie niskopoziomowych systemów bazujących na skomplikowanych algorytmach, gdzie optymalizacja czy złożoność obliczeniowa kodu gra pierwsze skrzypce – warto jest zainwestować kilka lat w solidną naukę algorytmiki i wybrać studia informatyczne. Jednak jeśli chcemy napisać aplikację mobilną czy webową, tworzyć strony internetowe lub proste gry – bogata oferta dostępnych kursów i szkoleń programowania w sposób wystarczający powinna zaspokoić nasze potrzeby. Wszystko więc zależy od naszych potrzeb i motywacji!

Front-end czy back-end?

Gdy wiemy jaki rodzaj pracy nas interesuje, ważne jest aby wybrać odpowiedni dział programowania, w którym chcemy się rozwijać. Najczęściej wyróżnia się 3 główne działy: Front-end, Back-end i Full Stack. Taka klasyfikacja pozwala sprecyzować przedmiot pracy programisty, zawęzić liczbę pożądanych umiejętności i znajomości technologii. Pomaga też odnaleźć się w rosnącym natłoku ofert na rynku pracy. Jeśli zastanawiasz się jak zostać programistą warto zadać też sobie pytanie – jakim?

Front-end to obszar obejmujący wizualną część serwisów internetowych i aplikacji mobilnych. Osoby zajmujące się nim zawodowo starają się tworzyć piękne i użyteczne strony, które odwzorowują projekty graficzne. Nie jest więc przypadkiem, że coraz częściej to graficy bądź osoby odpowiedzialne za UX (ang. user experience), decydują się na rozwój w tym właśnie kierunku. Znaczną część pracy pochłania tutaj odpowiedni dobór kolorów, czcionek i animacji oraz optymalne rozmieszczenie elementów strony. W końcu chodzi o to, by była ona jak najbardziej przyjazna dla użytkownika. Głównymi technologiami wykorzystywanymi we Front-endzie są HTML, CSS i JavaScript wraz ze wszystkimi dostępnymi rozszerzeniami i bibliotekami.

Z drugiej strony, Back-end odpowiada za całą infrastrukturę i wszystkie funkcjonalności serwisu. Owoców pracy programisty specjalizującego się w Back-endzie nie widzimy patrząc gołym okiem na stronę internetową lub aplikację mobilną. Możemy je zauważyć dopiero gdy poruszamy się po serwisie, odkrywamy poszczególne funkcjonalności, dodatkowe aplikacje czy połączenia z bazami danych. Wszystko to jest częścią architektury serwisu, stanowi jego zaplecze i jest głównym przedmiotem zainteresowań Back-end’owca. Do jego oręża może należeć wiele języków programowania: od C++ czy C#, przez Javę i PHP, po popularnego ostatnio Pythona.

Osoba łącząca obowiązki zarówno Front-end’owca jak i Back-end’owca to tak zwany Full Stack. Jest to programista posiadający wszechstronne umiejętności w dziedzinie programowania. Potrafi samodzielnie postawić cały serwis internetowy bądź stworzyć od początku do końca aplikację mobilną. Jest to jednak jedna z trudniejszych roli, wymagająca szerokiego zakresu zainteresowań, dużej elastyczności oraz wieloletniego doświadczenia zarówno we Front-endzie jak i Back-endzie.

Kurs online czy bootcamp?

Kiedy już zdecydowaliśmy, że pierwsze kroki w programowaniu chcemy postawić poprzez kurs, warto rozeznać się w dostępnych na rynku możliwościach. Pierwsze co przychodzi nam zazwyczaj do głowy to kursy semestralne lub całoroczne. Są one dobrym pomysłem dla osób posiadających wystarczająco dużo czasu i chcących w całości poświęcić się nauce programowania. Kursy te najczęściej odbywają się wieczorami lub weekendami. Ich niewątpliwą zaletą jest dogłębne poznanie omawianych technologii, szeroki zakres tematyczny i bardzo duża liczba ćwiczeń. Zajęcia mogą odbywać się w siedzibie firmy szkoleniowej lub wynajętej specjalnie do tego celu sali. 

Jednak w dzisiejszych czasach nieustanny pęd, natłok obowiązków i chęć spędzania wolnych chwil z bliskimi sprawiają, że zaczyna nam brakować czasu, który możemy poświęcić na edukację i rozwijanie pasji. Aby więc pogodzić to wszystko z własnym rozwojem, powinniśmy wybrać szkołę lub akademię zlokalizowaną w niedalekiej odległości od naszego miejsca zamieszkania lub pracy, tak aby nie tracić czasu na dojazdy. Pomocny może być również wybór kursu, który oferuje wykonywanie części lub całości zadań na platformie internetowej. Dzięki temu będziemy mogli uczyć się w dowolnym miejscu i o dogodnej dla nas porze.  

Dla osób, które chcą w bardzo szybkim czasie przyswoić dużą dawkę wiedzy oraz skupić się przede wszystkim na praktyce, idealnym wyborem będą coraz popularniejsze ostatnimi czasy bootcampy. Są to intensywne, trwające kilka miesięcy szkolenia programistyczne, nastawione na przyswajanie wiedzy w ekspresowym tempie. Każdy z kursantów otrzymuje wsparcie mentora, często uznanego specjalistę w danej dziedzinie. Jego zadaniem jest pomaganie swoim podopiecznym w wykonywaniu zadań oraz dostosowywanie wymagań do poszczególnych kursantów. Kolejną zaletą bootcampów jest często dostęp do ofert pracy w firmach współpracujących z akademią oraz wsparcie konsultanta HR, który pomoże napisać wyróżniające się CV i przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej. 

Tego rodzaju szkolenia programowania to jednak poważna inwestycja – ich ceny zaczynają się od kilku, a kończą na kilkunastu tysiącach złotych. Dlatego bardzo ważny jest wybór odpowiedniego kursu, który nie tylko spełni nasze oczekiwania pod względem dydaktycznym, ale również pozwoli na znalezienie wymarzonej pracy. Na altEd gromadzimy informacje na temat najlepszych kursów i szkoleń. Sprawdź oferty kursów programowania dostępne na naszej stronie i znajdź najlepsze zajęcia w swojej okolicy.

Jesteś w trakcie kursu lub świeżo po jego ukończeniu? Zostaw swój komentarz i oceń go na altEd. Pomóż innym w wyborze najlepszej oferty!

Powiązane artykuły

Komentarze (2)

  • Greggswite
    10 października 2019 at 00:32 Odpowiedz

    Хорошая статья

  • Adam
    15 grudnia 2019 at 18:17 Odpowiedz

    Studia to strata czasu, lepiej ogarnać podstawy na jakimś kursie a potem od razu do pracy – najszybsza droga do nauki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *