Zaloguj się

Na jakie kursy i szkolenia warto się zapisać?

Na jakie kursy i szkolenia warto się zapisać?

Trendy na rynku edukacji pozaszkolnej zmieniają się właściwie z roku na rok, wciąż dopasowując się do coraz bardziej wymagających klientów. Ekspresowe tempo życia w ośrodkach miejskich i stale rosnące zapotrzebowanie na podnoszenie własnych kwalifikacji są tu głównymi siłami napędowymi. Jak więc wybrać najlepiej dopasowane do siebie kursy i szkolenia?

Nie jest tajemnicą, że ogólne trendy w przeważającej większości wyznaczane są przez kraje Zachodu, by wkrótce trafiać do Polski. Podobnie sytuacja wygląda na rynku kursów, szkoleń i warsztatów. W ciągu kilku ostatnich lat liczba osób, które zapisały się na tego typu aktywności wzrosła znacząco. Wśród całej palety możliwości należy wyodrębnić dwie grupy zajęć. Pierwsza grupa to zajęcia, na które decydujemy się chcąc podnieść kwalifikacje, co często wiąże się z planami rozwoju zawodowego. Drugą grupę stanowią kursy i szkolenia, na które zapisujemy się, aby zagospodarować ciekawie nasz czas lub podjąć swego rodzaju wyzwanie.

Rozwój kompetencji własnych

Kursy edukacyjne i rozwijające kompetencje zawodowe stanowią zdecydowanie największą grupę wśród wszystkich dostępnych obecnie na rynku zajęć. W znacznej mierze przyczynia się do tego duża ilość korepetycji i zajęć językowych dla dzieci i młodzieży, wśród których przeważają zajęcia z języka angielskiego (22,32%) oraz matematyki (22,27%). Oczywiście popularność tego typu zajęć jest sezonowa. Najłatwiej znaleźć dobrego korepetytora w okresie rozpoczęcia roku szkolnego i akademickiego, przypadającym na przełom września i października. Wiele ofert pojawia się również przed rozpoczęciem semestru letniego oraz przed takimi wydarzeniami jak matura, test gimnazjalny czy sesja egzaminacyjna.

Jeśli chodzi o języki obce to oprócz powszechnie znanych kursów z języka angielskiego, niemieckiego czy francuskiego, kursanci coraz częściej wybierają mniej popularne dotąd języki np. szwedzki, czeski czy rosyjski. Na tego typu zajęcia zapisują się przede wszystkim osoby, które wykazują umiejętność języka angielskiego na poziomie zaawansowanym i planują podjąć pracę za granicą lub też współpracują z międzynarodowymi partnerami. Ogromną popularnością cieszą się również kursy specjalistyczne i branżowe. Dzieje się tak, ponieważ pracodawcy wymagają już nie tylko posługiwania się językiem obcym w stopniu komunikatywnym, ale coraz większy nacisk kładziony jest też na znajomość terminologii specjalistycznej. Do najpopularniejszych zajęć zaliczają się: kurs prawniczy języka angielskiego, a także język angielski w biznesie czy medycynie.

Kursy i szkolenia a potrzeby rynkowe

W Polskiej gospodarce, podobnie jak w europejskiej, cały czas rośnie zapotrzebowanie na wysoko wykwalifikowanych specjalistów. Oprócz kursów zawodowych, do których zalicza się chociażby kurs spawacza czy operatora wózka widłowego, coraz większą popularnością cieszą się również szkolenia kosmetyczne czy kursy masażu.

Kolejną grupą są szkolenia związane z obsługą programów komputerowych, szczególnie kursy programistyczne dla developera aplikacji webowych czy mobilnych, a także te przygotowujące do zawodu testera oprogramowania. W tej branży przeważającym typem zajęć są tzw. Bootcampy, czyli szkolenia nastawione przede wszystkim na praktykę, dzięki którym w bardzo krótkim czasie można przyswoić sporą ilość materiału. Są one najczęściej prowadzone przez osoby z wieloletnim doświadczeniem, będące ekspertami w swoich dziedzinach i mogące pochwalić się szerokim portfolio udanych projektów.

Ostatnimi czasy na popularności zyskują również wszelkiego rodzaju szkolenia biznesowe. Zaliczyć do nich można kursy z marketingu, sprzedaży czy zarządzania. Tego typu oferta skierowana jest głównie do osób ubiegających się o stanowiska zarządzające. To właśnie menedżerowie, posiadający już specjalistyczną wiedzę z danej dziedziny, szukają sposobów na rozwinięcie kompetencji miękkich. Komunikacja, negocjacje, sztuka wystąpień publicznych – to tylko niektóre tematy przewodnie kursów. Nie mniej ważne jest poczucie własnej wartości i motywacja do podejmowania nowych wyzwań. Z pomocą przychodzą tu szkolenia z samorealizacji i rozwoju osobistego.

Produktywne spędzanie czasu

Istnieje także szeroka gama zajęć, które odpowiadają na potrzebę produktywnego spędzania czasu wolnego oraz rozwijania własnych pasji. Poczynając od kursów fotografii, przez szkolenia z rysunku, kończąc na warsztatach kulinarnych lub tzw. warsztatach “do it yourself”, rozwijających umiejętności manualne takie jak szycie, garncarstwo czy stolarstwo. Aktywności tego typu najczęściej wybierane są wspólnie przez grupy przyjaciół, rodziny lub stanowią dobrą alternatywę dla integracji firmowych.

Wiele osób prowadzących na co dzień siedzący tryb życia decyduje się po godzinach postawić na aktywność fizyczną. Dla par najlepszym rozwiązaniem wydają się być wspólne lekcje tańca lub kurs wspinaczkowy. Osoby szukające nowych wrażeń i preferujące nieco bardziej oryginalne formy spędzania czasu, mogą wybrać kurs nurkowania, spadochronowy czy latania szybowcem.

Wciąż rosnące zainteresowanie wzbudzają wszelkiego rodzaju kursy muzyczne. Oprócz popularnej gry na gitarze, perkusji czy pianinie, w ostatnich latach coraz więcej osób decyduje się na naukę śpiewu w formie indywidualnych lekcji emisji głosu, bądź też grupowych warsztatów wokalnych.

Jakie kursy i szkolenia wybrać?

Dokładnie tak brzmi pytanie, które zadaje sobie większość osób pragnących znaleźć dla siebie zajęcia dodatkowe lub szkolenie. Nie ma tutaj jednoznacznej odpowiedzi. Nawet jeśli mamy hobby, które chcemy rozwijać, często musimy znaleźć złoty środek pomiędzy kultywowaniem pasji a rozwojem zawodowym.

Każdemu posiadającemu taki dylemat, jak i szczęśliwcom zdecydowanym na konkretne zajęcia, polecamy zapoznać się z ofertą kursów, warsztatów i szkoleń dostępną tutaj. Jesteśmy pewni, że każdy poszukujący najlepszych zajęć w swojej okolicy, znajdzie na altEd coś dla siebie!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *