Jak prawidłowo zarządzać swoimi finansami?

Najważniejszą rzeczą w zarządzaniu każdym budżetem jest umiejętność myślenia długoterminowego. Brak tej umiejętności jest źródłem wszystkich problemów. Ludzie z natury źle radzą sobie z planowaniem, ponieważ są przyzwyczajeni do życia w teraźniejszości. Nie jest to jednak trudne do naprawienia, ponieważ istnieje wiele gotowych, sprawdzonych metod i technik.

Jak zorganizować swoje finanse?

Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, jest zapisanie wszystkich planowanych dochodów i wydatków na bieżący miesiąc. Pomoże to w stworzeniu ogólnego obrazu finansowego. Szczegółowego planu wydatków nie da się utrzymać w głowie, nawet jeśli ma się dobrą pamięć.

Jak to zrobić? Na początek należy sporządzić tabelę wszystkich wpływów i wydatków na papierze (lub w Excelu, jak kto woli). Ważne jest, aby przemyśleć wszystkie aspekty swojego życia i niczego nie pominąć. Choć oczywiście za pierwszym razem nie obędzie się bez niedociągnięć. Nie da się od razu zaplanować jasno i prawidłowo. Jeśli znajdziesz jakieś niedociągnięcia, zapisz je w notatkach. Takie podejście pomoże udoskonalić plan budżetowy na kolejny miesiąc. Wtedy każda kolejna próba będzie lepsza od poprzedniej.

Działania, które pomogą w planowaniu budżetu:

Każda wyprawa do sklepu powinna być zaplanowana. Lista zakupów i jak najdokładniejsze jej przestrzeganie pomoże Ci zaoszczędzić pieniądze. Dobrym pomysłem jest sporządzenie menu na kilka dni, na podstawie którego będzie wiadomo, ile i jakich artykułów spożywczych trzeba kupić. Na umiejętność dobrego planowania wydatków ma również wpływ umiejętność zarządzania czasem.

Kontrolowanie wydatków. Można je zapisywać w notesie, notatniku lub korzystać ze specjalnych aplikacji na smartfonie. Pomoże to zidentyfikować niepotrzebne zakupy i uniknąć ich w przyszłości;

Odkładanie pieniędzy. Zawsze istnieje ryzyko utraty stałego dochodu. Ważne jest, aby mieć rezerwę na wypadek nieprzewidzianych sytuacji, która pomoże przetrwać kilka miesięcy. Najlepiej, aby była to co najmniej trzykrotność pensji.

Narzędzia do efektywnego zarządzania finansami

Sposób prowadzenia budżetu zależy od osobistych preferencji i umiejętności. Niektórzy wolą prowadzić zeszyt, inni wolą korzystać z komputera lub smartfona.

Jeśli nie ma możliwości lub chęci korzystania z urządzeń technicznych, należy zastosować papierową “księgę”. Część główna powinna składać się z tabeli podzielonej na trzy kolumny (wydatki, dochód, suma). Pierwsze dwie z nich rejestrują pieniądze wpływające i wypływające. Ostatnia kolumna służy do porównywania tego, co zostało, z tym, co jest w kieszeniach.

O wiele bardziej efektywne jest śledzenie swoich finansów w specjalistycznych programach. Wiele z nich posiada wersję na komputery i smartfony, co pozwala na synchronizację i wprowadzanie danych w niemal dowolnym momencie dnia. Funkcjonalność takiego oprogramowania obejmuje ważne funkcje. Na przykład automatycznie generuje raporty, pozwala na śledzenie w wygodnej formie długów i kredytów, planowanie finansów na przyszłość oraz przechowywanie danych dotyczących oszczędności. Ponadto wiele aplikacji ma możliwość dodawania profili użytkowników. Innymi słowy, pomagają one w prowadzeniu budżetu wspólnie z wszystkimi członkami rodziny.