Nauka Excela – czy to się cały czas opłaca?

Microsoft Excel jest programem używanym w wielu branżach niezależnie od skali działalności. Korzystają z niego zarówno małe i średnie firmy, jak i duże korporacje. Umiejętność obsługi Excela potrafi znacznie usprawnić pracę między innymi pracownikom biurowym, księgowym, pracownikom sektora finansów czy dużych korporacji, przedsiębiorcom, a także pracownikom hurtowni i magazynów.

Zalety programu Microsoft Excel

Program Microsoft Excel cechuje przede wszystkim jego uniwersalność, dzięki czemu jest on z powodzeniem wykorzystywany w wielu różnych branżach. Do pozostałych zalet Excela należą między innymi:

  • duża funkcjonalność – program posiada nie tylko funkcje podstawowe, z których korzysta większość jego użytkowników, ale również funkcje zaawansowane, które usprawniają realizację trudniejszych zadań. Program służy między innymi do gromadzenia i porządkowania danych, pozwala tworzyć prezentacje w celu ich analizy, a także wykonuje wszystkie, nawet najtrudniejsze obliczenia matematyczne i fizyczne za użytkownika. Niewiele osób wie, że w Excelu można tworzyć również różnego rodzaju wykresy, diagramy, tabele czy zestawienia raportów;
  • powszechność – program Excel jest znany na rynku i często wybierany przez firmy, w związku z czym można się z nim zetknąć u większości pracodawców;
  • proste wyszukiwanie danych – program umożliwia w sposób szybki i prosty wyszukanie interesujących nas danych nawet w zestawieniach, które posiadają tysiące pozycji;
  • ułatwienie pracy – dobra znajomość programu Excel pozwala zaoszczędzić mnóstwo czasu przy realizacji powierzonych zadań, a praca staje się prostsza i przyjemniejsza.

Excel jak praktycznie każda rzecz, program czy usługa posiada też pewne wady, m.in. wymaga nauczenia się i stosowania różnych formuł, które z pozoru mogą wydawać się trudne, szczególnie dla laika. Jednak Microsoft Excel zdecydowanie posiada więcej zalet niż wad, dlatego warto poświęcić czas na nauczenie się jego obsługi i wykorzystywania go w praktyce.

Nauka Excela – czy warto?

Dla przeciętnego człowieka program Microsoft Excel wydaje się prosty w obsłudze, większość z nas zna jego podstawowe funkcje, ale nie ma pojęcia o używaniu funkcji zaawansowanych, które w znacznym stopniu mogą usprawnić nam realizację zadań. Biorąc pod uwagę zalety korzystania z programu Excel warto poświęcić czas na jego naukę, która z pewnością zaowocuje w przyszłości. Dobra znajomość Excela pozwoli zaoszczędzić czas, a także podnieść swoje kwalifikacje. Ponadto coraz więcej firm do swoich szeregów poszukuje osób z biegłą znajomością programu Microsoft Excel. Dlatego znajomość tego programu na poziomie zaawansowanym może pomóc w otrzymaniu wymarzonego stanowiska, a także wyższego niż przeciętne wynagrodzenia. Dodatkowo umiejętność obsługi Excela może nam się przydać w życiu codziennym, domowym. Możemy wykorzystać go na przykład do planowania domowego budżetu, przechowywania listy kontaktów, liczenia kalorii w posiłkach, porównywania otrzymywanych ofert.

Nauka Excela – jak zacząć?

Niektórzy z nas podstawy Microsoft Excel poznali już w szkole lub na studiach. Często jednak okazuje się, że ta wiedza to zbyt mało. W takim przypadku, aby poszerzyć swoje umiejętności możemy skorzystać z bezpłatnych materiałów, instrukcji czy filmów instruktażowych dostępnych w Internecie. Jeżeli natomiast chcemy posługiwać się Excelem profesjonalnie i korzystać z jego najbardziej zaawansowanych funkcji warto skorzystać z kursów z obsługi tego programu. Możemy wybierać zarówno wśród kursów online lub stacjonarnych. Aby wybrać odpowiedni kurs dla siebie, warto wcześniej zapoznać się z jego planem, dowiedzieć się jakie zagadnienia będą poruszane, zapoznać się z opiniami innych użytkowników na temat kursu, a także upewnić się, że po jego ukończeniu otrzymamy certyfikat.