Czy opłaca się jeszcze uczyć języków obcych?

Umiejętność posługiwania się językami obcymi jest bardzo cenna i przydatna, jednak wiele osób ma jeszcze wątpliwości czy warto rozpoczynać ich naukę. Współczesny świat nieustannie się rozwija, powstają nowe technologie, urządzenia i roboty, które zastępują ludzi w wielu czynnościach. Istnieją również narzędzia, które pomagają w rozumieniu i posługiwaniu się obcymi językami, np. tłumacz Google czy różnego rodzaju słowniki i translatory. W związku z tym wielu osób zadaje sobie następujące pytanie: czy w dzisiejszych czasach warto uczyć się języków obcych?

Nauka języków obcych – korzyści

Korzyści wynikających z nauki języków obcych jest mnóstwo, dla wielu osób są one oczywiste. Języki obce towarzyszą nam w wielu aspektach życia, możemy się z nimi spotkać między innymi w pracy, w podróży, w mediach, a nawet na opakowaniach różnych produktów. Poniżej przedstawiamy kilka wybranych (naszym zdaniem najważniejszych) korzyści, które przemawiają za nauką języków obcych:

  1. Rozwój osobisty – nauka języków ćwiczy mózg oraz pamięć, procesy myślowe zachodzą szybciej. Wiele przeprowadzonych badań naukowych wykazało, że osoby wielojęzyczne są w większości inteligentniejsze od osób posługujących się jednym językiem, a także zmniejsza się u nich ryzyko zachorowania na choroby związane z demencją. Dodatkowa nauka języków obcych wzmacnia koncentrację, pobudza kreatywność i myślenie abstrakcyjne, a także buduje pewność siebie i poprawia samoocenę.
  2. Praca – znajomość języków obcych znacznie pomaga w znalezieniu dobrze płatnej i satysfakcjonującej pracy. Coraz więcej polskich firm decyduje się na współpracę z zagranicznymi partnerami, w związku z tym poszukują kandydatów z komunikatywną znajomością minimum jednego języka obcego. Dodatkowo znajomość języków otwiera przed nami również zagraniczny rynek pracy, gdzie możliwości są o wiele większe.
  3. Podróże – miłośnicy różnego rodzaju wycieczek zagranicznych powinni liczyć się z tym, że znajomość języka obcego ułatwia w dużym stopniu podróżowanie. Szczególnie warto znać język angielski, ponieważ jest on używany w wielu częściach świata. Jednak jeśli lubimy podróże dobrze jest nauczyć się przynajmniej kilku języków.
  4. Nowe znajomości – znajomość języków obcych pozwala na poznawanie innych ludzi z różnych krajów świata oraz kultury danego regionu. Dzięki temu możemy zawierać nowe kontakty, a nawet przyjaźnie. W ten sposób możemy również poszerzyć swoje horyzonty, a także otrzymać również wiele ciekawych propozycji biznesowych. Każdy nowy kontakt to przecież nowe możliwości, perspektywy i szanse do wykorzystania.

Nauka języków obcych oprócz wymienionych korzyści pozwala również zmienić swoje podejście do świata, poszerza horyzonty, a także pozwala nawet lepiej poznać swój język ojczysty. Dla wielu osób poznawanie nowych języków i kultury innych państw staje się hobby, a nauka każdego kolejnego języka jest już łatwiejsza.

Rynek pracy – jakich języków się uczyć?

Obecnie na rynku pracy znajomość języka angielskiego jest już standardem, jest on wymagany na większości stanowisk w księgowości, przemyśle, turystyce, handlu, logistyce czy dystrybucji. Jednak coraz więcej firm poszukuje pracowników ze znajomością więcej niż jednego języka obcego. Dużą popularnością cieszą się również język niemiecki, hiszpański i francuski, ale także można znaleźć coraz więcej ofert pracy z wymaganą znajomością języka czeskiego, węgierskiego czy litewskiego.

Nauka języków obcych – jak zacząć?

W nauce języka obcego ważna jest motywacja, systematyczność oraz wytrwałość. Na rynku dostępnych jest wiele kursów służących do nauki różnych języków obcych, a które z pewnością ułatwią przyswajanie wiedzy i usprawnią naukę. Możemy wybierać wśród kursów stacjonarnych w szkołach językowych oraz kursów językowych online. Ciekawą opcją są również kursy językowe organizowane za granicą.