Trudno jest wyobrazić sobie normalne funkcjonowanie we współczesnym, zglobalizowanym świecie bez przynajmniej podstawowej znajomości języków obcych. Praktycznie każdy z nas nawet w minimalnym stopniu zna dziś język angielski, bowiem jesteśmy przez niego otoczeni dosłownie z każdej strony. Nie można zapominać też o tym, że znajomość języków obcych jest dziś jedną z najważniejszych kwalifikacji podnoszących znacznie naszą wartość na rynku pracy. Czasami nawet na podstawowych posadach wymagane są minimalne umiejętności w posługiwaniu się angielskim czy jakimkolwiek innym językiem z grupy tych najbardziej znanych.
Wszystko to sprawia, że mnóstwo ludzi jest dziś zainteresowanych nauką języków obcych. Nie jest to oczywiście proste, szczególnie jeśli chcemy opanować dany język na faktycznie wysokim poziomie. Z drugiej strony mamy obecnie w tej kwestii tak ogromne możliwości, jak jeszcze nigdy wcześniej. W internecie znajdziemy mnóstwo pomocy i materiałów do tego służących. Same oferty kursów językowych również są niezwykle zróżnicowane. Dziś możemy znaleźć nauczyciela zajmującego się dosłownie każdym, nawet najbardziej odległym i mało znanym językiem.
Pozostaje kwestia tego, w jaki sposób najlepiej uczyć się języka. Wydaje się, że samodzielna nauka jest dziś dobrym pomysłem. W końcu nauka w szkole czy na korepetycjach kosztuje, a przy współczesnym dostępie do wiedzy teoretycznie możemy robić to bez niczyjej pomocy. Warto jednak rozważyć wady i zalety tego rozwiązania.
Czy warto samemu uczyć się języka?
Teoretycznie samodzielna nauka języka obcego jest możliwa, choć znacznie trudniejsza. Musimy przede wszystkim wyszukać w internecie jak najwięcej kursów językowych. Nawet te całkowicie darmowe kursy potrafią być bardzo rozbudowane. W wielu przypadkach naprawdę profesjonalne kurst są jednak przygotowywane w języku angielskim. Sprawia to, że do nauki innych języków potrzebna jest przynajmniej podstawowa znajomość tego jednego.
Rozwiązanie to mimo wszystko ma wiele wad. Pomijając fakt, że musimy poświęcić sporo czasu na wyszukiwanie materiałów, bez nauki pod okiem nauczyciela czasami zwyczajnie nie będziemy wiedzieli, czy nie popełniamy żadnych błędów. Dotyczy to szczególnie języków o skomplikowanej strukturze i wymagającej gramatyce. Przy samodzielnej nauki nikt nie odpowie na nasze pytania ani nie wyjaśni nam kwestii, co do których mimo wszystko mamy wątpliwości.
W nauce języka bardzo ważna jest też prawidłowa wymowa. W tej kwestii również potrzebny jest nauczyciel, który na żywo zweryfikuje sposób w jaki wymawiamy poszczególne dźwięki i w razie konieczności poprawi nas.
Przy samodzielnej nauce nie będziemy mieli ponadto żadnego formalnego potwierdzenia naszych kwalifikacji. Tylko szkoła językowa wystawi nam dyplom czy certyfikat ukończenia danego kursu.
Samodzielna nauka języka jest zatem tańsza, ale często znacznie trudniejsza. Jeśli ktoś jednak decyduje się na to rozwiązanie, powinien korzystać z odpowiednich narzędzi które dadzą mu jak najlepsze efekty.
Sposoby na samodzielną naukę języka
Podstawą powinny być wspomniane wyżej kursy. W internecie znajdziemy ich całe mnóstwo; oprócz tego na rynku dostępne są książki i podręczniki do nauki wielu różnych języków, z których również warto korzystać.
Warto wykorzystać też możliwości internet-u w kwestii ciągłego kontaktu z danym językiem. Nawet dysponując tylko podstawową jego znajomością można wyszukać chociażby strony informacyjne z danego kraju i codziennie próbować przeczytać choć jedną wiadomość. Oczywiście, na początku możemy nie rozumieć większości treści, ale z czasem będzie nam szło coraz lepiej.
Dobrym pomysłem jest również szukanie w internecie partnerów językowych z innych państw. Warto nawiązywać kontakty z ludźmi, dla których interesujący nas język jest ojczysty. Często rozmowy z takimi znajomymi są niezwykle cenne, bowiem pozwalają nam na używanie tego języka i ciągłe ćwiczenie się w nim.