Co to jest Data Science?

Współczesna technologia całkowicie zdominowała już nasze życie osobiste i zawodowe. Osoba, która chce mieć szanse na znalezienie dobrej posady na rynku pracy zazwyczaj musi posiadać szerokie kompetencje z zakresu korzystania z różnych technologii. Jest to szczególnie widoczne w dziedzinach takich jak IT, z osiągnięć których korzystają między innymi przedsiębiorstwa. Co więcej, doskonale widać tu, jak dynamicznie rozwija się dziś technologia. Od czasu do czasu pojawiają się zupełnie nowe pojęcia oraz posady do obsadzenia. Jeśli ktoś chce cieszyć się zatem dobrą posadą, musi nieustannie śledzić aktualne trendy i poszerzać swoje kwalfiikacje.

Jednym z tematów które w ostatnich latach stają się coraz popularniejsze jest Data Science. Termin ten, wciąż stosunkowo nowy, powinien być obecnie bardzo ważny dla każdego zainteresowanego branżą IT. Warto dowiedzieć się co to jest Data Science, bowiem wiele wskazuje na to, że dziedzina ta należy obecnie do najbardziej przyszłościowych na rynku pracy.

Czym jest Data Science?

Rozwój technologii informatycznej sprawia, że w wielu miejscach operuje się dziś na ogromnych zasobach danych. Przykładowo, w przedsiębiorstwie analizującym swoje wyniki sprzedaży potrzebny jest specjalista od statystyki. Dziś praca statystyka jest jednak znacznie bardziej skomplikowana, bowiem wymaga ona obsługi wielu zaawansowanych programów. Oprócz tego w pracy różnych systemów operacyjnych konieczne jest tworzenie odpowiednich algorytmów, które również opierają się na zebranych danych.

Dotychczas istniało szereg dziedzin zajmujących się danymi. Oprócz samej statystyki była to m.in. analiza danych czy popularne programowanie. Od pewnego czasu istnieje jednak tendencja do łączenia wszystkich tych elementów w jedną naukę. Właśnie w ten sposób powstaje Data Science, termin dość młody, ale bardzo dynamicznie się rozwijający.

W ramach Data Science łączy się zatem szereg cech i zadań, którymi dotychczas zajmowali się różni się specjaliści. Sprawia to oczywiście, że praca z tym związana nie jest prosta. Jednocześnie wynikają z tego bardzo wysokie zarobki i ogromne zapotrzebowanie na fachowców w tej dziedzinie.

Kto może zajmować się Data Science?

Pozornie wydaje się, że zajmowanie się Data Science jest zadaniem przekraczającym możliwości jednego człowieka. Trudno w końcu oczekiwać, aby jeden pracownik miał wykonywać zadania dotychczas zarezerwowane dla trzech – czterech specjalistów. Warto jednak pamiętać, że w dziedzinie IT wszystko jest ze sobą powiązane. Zadania które łączy w sobie Data Science należą mimo wszystko do tej samej dziedziny. Ponadto ich wykonywanie jest ułatwione dzięki nowoczesnym systemom.

W roli specjalisty od Data Science sprawdzą się m.in. programiści. Osoby takie z natury swojego zawodu znają się na pracy z danymi oraz na ich analizie. W Data Science ważną rolę odgrywa również tzw. uczenie maszynowe, czyli proces, w którym sztuczna inteligencja na podstawie algorytmów sama tworzy systemy matematyczne potrzebne do jej pracy. W takim wypadku wiedza programisty również jest nieoceniona. Oprócz tego w dziedzinie tej trzeba posiadać dużą wiedzę z zakresu statystyki – w tym również obsługi zaawansowanego oprogramowania służącego do ekstrakcji danych i analizowania ich.

Dziedzina Data Science wciąż się rozwija, ale już teraz widać, że będzie ona odgrywała niezwykle ważną rolę w funkcjonowaniu wielu dużych firm oraz instytucji. Jeśli ktoś posiada kwalifikacje dotyczące którejkolwiek z wymienionych wyżej dziedzin, zdecydowanie powinien pomyśleć o skierowaniu swojej kariery w tym właśnie kierunku. Może to oczywiście wymagać dodatkowego dokształcenia się i zdobycia umiejętności na innych polach, ale dziś jest to świetna inwestycja we własną przyszłość. Stale rosnąca ilość danych na których przychodzi nam operować w różnych zawodach sprawia, że wiedza dotycząca pracy z nimi jest nieoceniona.