Nauka języka przez internet – czy warto?

Znajomość języków obcych z różnych powodów jest dziś jedną z podstawowych umiejętności dla każdego z nas. Z jednej strony jest to niezbędne do znalezienia dobrej posady na współczesnym rynku pracy. Wiele firm korzysta z zagranicznych źródeł lub prowadzi kontakty handlowe z partnerami z innych państw, przez co potrzebni są pracownicy zdolni do nawiązania chociażby podstawowego kontaktu z obcokrajowcami. Oczywiście, tłumacze biegle władający innymi językami również są niezwykle ważni. Oprócz tego znajomość obcych języków to po prostu okno na świat. W dzisiejszych czasach, kiedy mamy do dyspozycji internet, możemy bez problemu poznawać ludzi z całego świata, nawiązywać przyjaźnie i słuchać o obcych kulturach. Znając przynajmniej w podstawowym stopniu języki obce staje się to znacznie łatwiejsze.

Pozostaje oczywiście kwestia tego, w jaki sposób uczyć się języków obcych. Mamy tu dziś tak wielkie możliwości, jak jeszcze nigdy wcześniej. Z jednej strony w każdym mieście w Polsce znajdziemy różne szkoły językowe oraz prywatnych nauczycieli udzielających lekcji. W większych ośrodkach możemy uczyć się w zasadzie każdego, nawet bardzo niszowego i mało znanego języka z odległych stron świata. Nie każdy jednak ma czas na uczęszczanie na regularne lekcje. Ponadto kursy językowe i korepetycje mogą nieco kosztować. Alternatywą do tego jest nauka przez internet. W sieci znaleźć można mnóstwo różnych kursów językowych, czasami nawet darmowych. Rozwiązanie to ma zarówno wiele wad jak i zalet, ale warto się nim zainteresować, bowiem przy odpowiedniej samodyscyplinie możemy w ten sposób naprawdę sporo się nauczyć.

Najważniejsza zaleta – wygoda

Ucząc się języka przez internet sami ustalamy sobie tryb nauki. Możemy korzystać przy tym z regularnych kursów lub jednorazowych lekcji dotyczących akurat tych kwestii, które nas interesują. Mamy tutaj bardzo szeroki wybór, bowiem lekcje online języków są bardzo zróżnicowane. Nawet jeżeli uczymy się jakiegokolwiek innego języka niż angielski, to jego znajomość jest tu niezwykle pomocna. W języku angielskim znajdziemy bowiem zdecydowanie najwięcej takich lekcji.

Oczywistą zaletą jest to, że do nauki języka przez internet nie musimy nawet wychodzić z domu. Uczymy się w całości zdalnie, nawet jeśli wybieramy lekcje z żywym nauczycielem. Dziś lekcje mogą odbywać się za pośrednictwem różnych komunikatorów internetowych.

Oprócz tego w internecie znajdziemy całe mnóstwo innych materiałów do nauki. Jak dobrze wiadomo, aby nauczyć się języka, przede wszystkim trzeba go używać. Czasami nawet codzienne czytanie wiadomości w danym języku obcym jest niezwykle pomocne, nawet jeśli nie zawsze zrozumiemy przekaz w stu procentach. Oczywiście, oglądanie filmów czy słuchanie muzyki również przynosi wiele korzyści. Tego typu materiały w sieci są w zasadzie nieograniczone.

Inną zaletą nauki przez internet jest to, że możemy tu z łatwością nawiązać kontakt z osobami z innych państw, dla których dany język jest ojczysty. Proste, przyjacielskie rozmowy i wymienianie wiadomości to jeden z najlepszych sposobów na naukę. W ten sposób używamy realnego języka, nie tylko tego “oficjalnego” z podręczników do nauki.

Czy warto uczyć się przez internet?

Oczywiście, nauka przez internet ma również swoje wady. Jeśli korzystamy wyłącznie z prostych internetowych lekcji, to nie będziemy mieli kontaktu z żywym nauczycielem. Czasami nawet kwestia wymowy niektórych słów może nam z tego powodu sprawić nieco problemów. Oprócz tego samodzielna nauka nie da nam żadnego formalnego potwierdzenia naszych umiejętności. Nawet jeśli naprawdę dobrze opanujemy dany język, to nie będziemy mieli żadnego dyplomu ukończenia kursu, który moglibyśy na przykład przedstawić pracodawcy.

Mimo wszystko uczenie się języka przez internet jest bardzo korzystne. Nawet jeśli ktoś uczęszcza na specjalne kursy językowe, to materiały i narzędzia dostępne w sieci będą zawsze doskonałym uzupełnieniem.