Zaloguj się

Własna biżuteria, stół i ubrania? DIY to już więcej niż moda

Własna biżuteria, stół i ubrania? DIY to już więcej niż moda

Zamiast kupować ubrania szyjesz je samodzielnie? Od warzyw z dyskontu wolisz te z własnej doniczki? Prezenty dla bliskich starasz się wykonać własnoręcznie? Może nawet chodzisz na warsztaty Do It Yourself (DIY)? Jeśli nawet nie, prawdopodobnie wkrótce zaczniesz. Podejście “zrób to sam” zyskuje coraz więcej zwolenników. To już więcej niż tymczasowa moda, to coraz częściej element stylu życia.

Przygotowywanie domowych przetworów, konfitur czy nalewek, majsterkowanie, cerowanie czy samodzielne naprawianie samochodu albo nawet wybudowanie domu – dla naszych babć i dziadków ręczne wykonywanie różnych prac czy rzeczy należało do codzienności. Czasem wynikało z życiowej potrzeby, czasem z powodów ekonomicznych, czasem z przyzwyczajenia.

“Zrób to sam” na nowo

Dziś sytuacja zmieniła się o 180 stopni. “Domowe przetwory” czy “nalewki babuni” możemy kupić właściwie w każdym sklepie, naprawa jakiejkolwiek rzeczy często jest droższa niż kupno nowej, a w budowę domu nie musimy w ogóle się angażować – prosto z fabryki trafia na naszą działkę, pozostaje tylko poustawiać książki na półkach. A mimo to nadal oddajemy się różnym manualnym zajęciom – od remontów, przez tworzenie własnych mebli, biżuterii czy naczyń. Potwierdzają to statystyki – w ostatnich pięciu latach wartość rynku asortymentu Do It Yourself (DYI) wzrosła o blisko 30% a wykonywanie różnych prac i produktów w myśl “zrób to sam” deklaruje 55% Polaków.

Boom na DIY ma kilka źródeł. Z jednej strony jest powrotem do tradycji i rękodzieła oraz pracy z materiałem. Z drugiej, wyrazem poszukiwania oryginalności w zalewie tanich i jednakowych produktów. Jesteśmy też coraz bardziej świadomymi konsumentami – chcemy żyć zdrowiej i kupować bardziej odpowiedzialnie ekologicznie. Nie bez znaczenia jest również wzrost poziomu zamożności pozwalający nam na inwestowanie w hobby i atrakcyjne spędzanie wolnego czasu. Chociażby na spożytkowanie tkwiącej w nas kreatywności dającej poczucie, że coś jest nasze nie tylko dlatego gdyż to posiadamy, ale dlatego, ponieważ sami to stworzyliśmy.

Jeszcze w pierwszych latach XXI wieku w zajęcia z rodzaju DYI angażowali się głównie hobbyści i majsterkowicze posiadający określone umiejętności. Drugą grupą były osoby, które chwytając się modnego trendu chciały podkreślić swój status. Obecnie – także dzięki rozwojowi mediów społecznościowych – swoich sił w samodzielnym wytwarzaniu najróżniejszych rzeczy mogą spróbować właściwie wszyscy. I próbują. Facebook, Pinterest czy YouTube pełne są zdjęć i filmów prezentujących półki ze skrzyń, torby z zasłon czy odnowione meble. Chwalimy się tym, jak sami urządziliśmy sobie mieszkanie, wypieliliśmy ogród czy ze starych drzwi zrobiliśmy nowy stół. I doradzamy innym w ich poczynaniach. Nie bez przyczyny w Internecie możemy znaleźć dziś tysiące przepisów i instrukcji zaczynających się od “jak samemu zrobić…”.

Warsztaty Do It Yourself dla każdego

Nie powinno więc dziwić, że możemy też znaleźć coraz więcej zajęć starających się odpowiedzieć na tę potrzebę. Wraz z boomem na samodzielną pracę twórczą rośnie bowiem także liczba warsztatów, na których możemy nabyć interesujące nas umiejętności. Powstaje coraz więcej firm mających w swojej ofercie kursy szycia, ceramiki czy gotowania, zajęcia z renowacji mebli i tworzenia biżuterii, nauki robienia zdjęć i uprawy roślin na balkonie. Swoimi umiejętnościami dzielą się także osoby prywatne – hobbyści i pasjonaci posiadający fach w ręku.

Co istotne, zajęcia z pracy twórczej to nie tylko oferta dla “młodych, wykształconych, z wielkich miast”. Według raportu „Zrób to sam. Jak Polacy łączą przyjemne z pożytecznym”, ruch DYI dotyczy właściwie wszystkich – niezależnie od płci, wieku, statusu rodzinnego czy miejsca zamieszkania. A dzięki temu, że rynek warsztatów Do IT Yourself z roku na rok jest coraz bogatszy, każdy może znaleźć na nim coś dla siebie. Przeglądając oferty dostępnych zajęć natrafimy i na warsztaty z rękodzieła dla dzieci oraz młodzieży, na kursy stolarstwa skierowane do kobiet i na szkolenia z wytwarzania biżuterii najnowszymi metodami dla seniorów. Coraz popularniejsze są także… imprezy firmowe, podczas których pracownicy, zamiast bawić się w drogim hotelu, integrują się podczas wspólnego piłowania drewna czy wytwarzania garnków.

Do IT Yourself to już zatem nie podejście motywowane życiową koniecznością czy obowiązkiem. Nie jest to już także moda, którą łatwo można było się zachłysnąć jeszcze kilka lat temu. Wykonywanie prac metodą “zrób to sam” to dziś forma rozwoju pasji i umiejętności, zbierania ciekawych doświadczeń i poznawania interesujących ludzi. To element stylu życia, który ma nas wzbogacać, poprawiać nasze samopoczucie i zwiększyć naszą kreatywność.

Jeśli pierwszy krok z DYI nadal przed Tobą – zachęcamy do zapisania się na kursy i warsztaty organizowane w Twojej okolicy. Nie tylko nauczysz się nowych umiejętności, ale możesz też odkryć kolejną pasję, kreatywnie spędzić czas i poznać ciekawych ludzi. Na altEd gromadzimy najważniejsze informacje dotyczące prowadzonych kursów i zajęć. Sprawdź warsztaty Do It Yourself na naszej stronie i znajdź interesujące Cię zajęcia w swojej okolicy.

Jesteś w trakcie kursu lub świeżo po jego ukończeniu? Zostaw swój komentarz i oceń go na altEd. Pomóż innym w wyborze najlepszej oferty!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *